piątek, kwietnia 25, 2008

Omdlały imam


Uwielbiam faszerowane warzywa. Zawsze prezentują się pięknie w swoich własnych jadalnych naczynkach i mimo prostoty wykonania zawsze robią wrażenie. Faszerować można wszystko i wszystkim. Paprykę, pomidora, cukinię, pieczarki. Wystarczy wydrążyć środek, pokroić go i wymieszać z różnymi dodatkami, takimi jak smażona cebulka, czosnek, ryż, mięso mielone, przyprawy. Danie będzie jeszcze bardziej sycące, jeśli wierzch posypiemy żółtym serem, parmezanem lub pokruszoną fetą. Pieczemy na blasze wysmarowanej oliwą ok. 30 minut, zależnie od warzywa.
Parę dni temu dorwałam w hipermarkecie bardzo tanie bakłażany. Jak tylko je zobaczyłam, wiedziałam, że nadszedł czas faszerowania.

Tę turecką potrawę lubię szczególnie za jej nazwę - Omdlały imam.
Istnieją dwie teorie na temat przyczyn owego omdlenia. Może imam tak bardzo zachwycił się smakiem potrawy, a może przeraził się widząc, ile drogocennej oliwy zużyto do jej przyrządzenia.

Omdlały imam

2 bakłażany
2 cebule
3 ząbki czosnku
3 duże pomidory
natka pietruszki
łyżka soku z cytryny
gałka muszkatołowa, bazylia, sól, pieprz, cukier
oliwa
200 g mięsa mielonego

Zagotowujemy wodę w dużym garnku, wrzucamy bakłażany i blanszujemy ok. 7-8 minut na małym ogniu (woda nie powinna wrzeć). Wyjmujemy i studzimy.
W międzyczasie kroimy cebulkę w półksiężyce, podsmażamy na oliwie, aż się zeszkli, dodajemy zmiażdżony czosnek i pokrojone w kostkę pomidory, dusimy parę minut. Następnie przekrawamy bakłażany wzdłuż na pół, wydrążamy je delikatnie nożem, środek kroimy i dodajemy do pomidorów. Wsypujemy posiekaną natkę i przyprawiamy do smaku. Dusimy jeszcze parę minut.
Ja tym razem dodałam także mięso mielone, aby potrawa była bardziej treściwa. Mięso należy dodać od razu po cebulce, żeby ładnie sie przysmażyło. Jeśli nie dodajecie mięsa, to radzę wziąć trochę więcej cebuli i pomidorów.
Na koniec układamy połówki bakłażanów w nasmarowanym oliwą naczyniu , napełniamy farszem, skrapiamy jeszcze raz oliwą i pieczemy w temp. 180 st. przez ok. 40 minut.
Podajemy z ryżem i gęstym jogurtem naturalnym.
Składniki na 2 osoby.

2 komentarze:

Bea pisze...

:) bardzo ciekawa nazwa :) jak i jej geneza :)
ja rowniez bardzo czesto robie wszelakie faszerowane warzywa, tyle, ze u mnie w wersji bezmiesnej ;)

buncia pisze...

Witaj Bea:)
Oryginalny przepis na imama był też bezmięsny...:)